THKP-C SAVAŞÇISI M. ZEKİ YUMURTACI

0 1.592
image_pdf

12 Eylül faşist Cuntası sonrası 17 Eylül 1980 günü, MLSPB kurucusu THKP-C savaşçısı yoldaşımız Mehmet ZEKİ YUMURTACI katledildi. Zeki YUMURTACI inandığı devrimci mücadelesine devrimin temel dayanağı olan işçi sendikalarında başladı. Siyasi kimlik, kişilik, paylaşımcı ruh, devrimci kararlılık bu mücadele içinde gelişti ve pekişti.

İ.Ü. İktisat Fakültesi öğrencisi M. Zeki YUMURTACI inandığı devrimci mücadelesine devrimin temel dayanağı olan işçi sendikalarında başladı. THKP-C/MLSPB‘nin kurucu üyesi idi. Mücadele içinde insani davranışı, devrime olan inancı, eylemlerdeki kararlılığı, siyasi bilinci ile üst düzey kadro ve Merkez komitesine kadar yükseldi. Örgüt, Emperyalizm ve Ülkemiz tekelci burjuvazinin korkulu rüyası olmaya başlarken bu mücadeleyi yücelten kadrolar arasında yerini aldı.

Partimiz THKP-C’nin kurucu liderlerinden Hüseyin CEVAHİR’in “emperyalizm Orta doğu’da planını hızla tatbik etmekte” saptamasını esas alarak ABD emperyalizminin o yıllarda değişen Ortadoğu politikasını “Yaşasın Orta Doğu Devrimci Çemberi” sloganı ile formüle ederek siyasi öngörünün mükemmelliğini sergiledi. Ortadoğu halklarının kurtuluşu’nun birbirinden kopuk ele alınamayacağı bilincinin oluşmasının temellerini attı.

1978 yılına gelindiğinde THKP-C/MLSPB içinde farklı bakış açıları ortaya çıktı. Meseleleri farklı değerlendiriş ve bakış açılarının giderilememesi sonucu oluşan THKP-C/Savaşçıları adlı örgütün kuruluşu içinde yer alarak siyasi mücadeleye devam etti.

1979 Mayıs’ta THKP-C/Savaşçıları örgütü ağır bir tutuklama dönemi yaşadı. Aynı operasyonda Ömer ÇİMEKEN ve Tamer TABAK yoldaşlar Merter’de örgüt evinde özel tim polisleriyle girdikleri çatışmada şehit düştüler. Tutuklananlara 1. Şubede; Amerika ve İngiltere den işkence eğitiminden yeni dönmüş olan ‘polislerce fiziksel -psikolojik -ilaçlı işkence uygulandı. Direniş bayrağını yaşamının her alanında yere düşürmeyen onurla taşıyan M.ZEKİ YUMURTACI 1. Şube işkencelerinden 28 gün boyunca ser verip sır vermeme geleneği ile yüzünün akıyla çıktı.

Tutuklanan ZEKİ YUMURTACI bir yıl boyunca her hangi bir yargılama olmadan cezaevinden tutuklu kaldı.

23 Haziran 1980 günü Bayrampaşa Cezaevinden “sahte tahliye” yöntemiyle firar ederek kaldığı yerden mücadelesine devam etti.

12 Eylül darbesinden 2 gün önce, 10 Eylül 1980’de, ihbar sonucu mücadele içinde barındıkları evde eşi ve bir dava arkadaşıyla ile birlikte gözaltına alındı. Özel harp dairesi elemanı Mehmet Ağar 1.Şube de sorguda iken İki gün sonra emperyalist ABD ülkemizde generaller çetesi ile 12 Eylül darbesini gerçekleştirmişti.  Zeki YUMURTACI işkence boyunca işkence yapanlara ajitasyon çekiyor, onları halk saflarına davet ediyordu. Cunta ile birlikte işkence gece ve gündüz “çift mesaiye “ yapılmaya başlandığında, sorgu odalarında polis-subay ortak timleri işkence şiddetini iki katına çıkarıyordu.

İşkencenin şiddeti artarken tavrından geri adım atmayan Zeki YUMURTACI yoldaş ajitasyonunu daha da arttırdı. Ara sıra “dinlendirmek için” bekleme odasına zincirlendiğinde Cuntayla birlikte yeni gözaltına alınan devrimcilere-sempatizanlara bağıra bağıra “Direnmelerini asla teslim olmamalarını zafer bizim olacak” diye haykırıyordu.

İşkenceciler “LENİN ZEKİ’yi” teslim almak için son kozlarını oynadılar 16 Eylül 1980 günü cunta yandaşı bir gazetede “İki ateş arasında kalan Zeki Yumurtacı öldürüldü” haberi yayınlatıldı. Zeki YUMURTACI‘ya bu haberi göstererek :”Eğer konuşmazsan öldüreceğiz “dediler. Buna sloganlarla karşılık verdi.

Sabaha kadar işkence yaptılar. Teslim olmasını bekleyen emperyalizmin işbirlikçi köpekleri, daha şiddetli daha net sloganlar duydular. Sabaha doğru aynı katta zincirlendiği odaya getirildi. Zincirin öbür yanında bağlı olan yoldaşına beni öldürecekler “Devrimci tavra devam. Direnişe devam. Teslim olmak yok. Tüm yoldaşlara selamlar” dedi.

17 Eylül 1980 günü Avcılar mezarlığına yakın bir yerde kurşuna dizdiler. Basına “Zeki Yumurtacıyı kaçırmaya gelen arkadaşları ile polisin arasındaki çatışmada öldürüldü.” dediler.

Zeki Yumurtacı öldürüldükten sonra 1.şubeye işkence için getirilen direnen devrimcilere “Konuşmazsan senide Zeki YUMURTACI gibi öldürürüz” diye tehdit ettiler. Bu da yüzlerce devrimcinin duyduğu polislerin net itirafıydı.

Mehmet Zeki YUMURTACI yoldaş devrimci onurun en mükemmel tavrını sergilediği ve teslim olmadığı için kurşuna dizildi. Halk düşmanları, işkenceciler, unutmayın hiç bir suç cezasız kalmaz.

Yolumuz Devrim Yolunda Düşenlerin Yoludur!

Yaşasın Ortadoğu Devrimci Çemberi!

Ya Özgür Vatan Ya Ölüm!

image_pdf

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.