DİDAR ŞENSOY VE METRİS ANNELERİ BELGESELİ

0 3.755
image_pdf

THKP-C/MLSPB ONUR ÜYESİ DİDAR ŞENSOY

 

 

Tarih Amerikan’cı Cunta Generallerinin 12 Eylül 1980 Darbesini Gerçekleştirildiği Günlerdi. Onlar; Eşlerini, Oğullarını, Kızlarını Faşizmin İşkencelerinden Ve Katlinden Kurtarmak İçin Evlerinden Çıktılar. Metris Anneleri, Mamak Anneleri Ve Diyarbakır Anneleri Oldular. Didar Şensoy Bu Annelerin Öncülerindendi.

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) Kurucusu. Didar Şensoy Arnavut Bir Ailenin Çocuğu Olarak 1934 Yılında Yugoslavya’da Doğdu Daha Sonra Yüksek Bir Bürokratın Eşi 3 Çocuğun Annesi Ve Yugoslav Devrimine Kafa Emekçisi Olarak Katılan Bir öğretmendi. Radyo Spikeri İdi.

12 Eylül Darbesinin Gerçekleştigi Günlerde THKP-C/MLSPB Tutsagı Kardeşi Hasan Şensoy’un Yaşamıyla Birlikte Onunda Bütün Yaşamı Şekillendi Ve  Bütün Devrimci Tutsakların Didar Ablası Oldu. 12 Eylül Faşizmine Karşı Sürdürülen Direniş Adım Adım Ögrencilerin, İşçilerin Hak Ve Özgürlük Taleplerinde Buldu. Oturma Eylemlerinde, Mitinğlerde, Gösterilerde Yürüyüşlerde Büyüdü Çoğaldı.

1 Eylül 1987 Yılında Cezaevlerindeki Devrimci Tutsakların Taleplerini Ankaraya Meclise Taşırken Polisin Saldırısı Sonucu Yaşamını Kaybetti…

Hasan Şensoy İle Didar Abla Röportajı
image_pdf

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.