21 yıl önce bugün FHKC Genel Sekreteri Ebu Ali Mustafa şehit düştü

0 211
image_pdf

“Biz direnmek için buradayız, uzlaşmak için değil.”

[Ebu Ali Mustafa/1938-2001]

21 yıl önce bugün Filistin Halk Kurtuluş Cephesi Genel Sekreteri Ebu Ali Mustafa, El Aksa İntifadası sırasında siyonist düşman tarafından Ramallah’taki ofisine yönelik füze saldırısı sonucu şehit düştü.

Ebu Ali Mustafa Filistinli bir lider, bir şehid ve Filistin devriminin tüm aşamalarında muhafaza edilen azim ve ısrarın sembolüdür. 27 Ağustos 2001’de ABD’nin imal edip işgal ordusunun ellerine teslim ettiği bir helikopterden fırlatılan iki füze ile şehid edildi. Ebu Ali Mustafa’nın bir devrimci olarak hayatı El-Aksa İntifadası’nın orta yerinde sona ermiştir.

Ancak onun mirası ve kurduğu okul bugün hâlâ yaşamaktadır. Lübnan’daki Filistinli mülteci kamplarında düzenlenen Ebu Ali Mustafa futbol turnuvasından Cenin yakında bulunan ve kendisinin de memleketi olan Arraba’daki Ebu Ali Mustafa ilkokuluna ve oradan Filistin Halk Kurtuluş Cephesi silâhlı kanadına (Şehid Ebu Ali Mustafa Tugayları) kadar birçok yerde ismi hâlâ capcanlıdır ve o, devrimci bir dava uğruna ölenlerin halkının hayatı dâhilinde ölümsüz olduğunun açık bir delilidir.

Bir Filistinli devrimci olarak Ebu Ali Mustafa’nın geride bıraktığı miras sadece isminden ibaret de değildir. O bir savaşçı, stratejist, mücadeleci ve FHKC’nin genel sekreteridir. Peki o neyi temsil etmektedir? Adaletsizlik ve zulüm karşısında sürdürülen uzlaşmaz mücadeleyi. Açık, devrimci ve enternasyonalist bir vizyonu. Emperyalizme ve siyonizme karşı devrimci çizgiyi temsil eden Filistin halkının öncüsü idi.

Ebu Ali Mustafa, Filistin halkının ulusal ve toplumsal kurtuluşunu devrim ve sosyalizm temelinde iç içe ve kesintisiz bir mücadele süreci olarak değerlendiren, ırkçı ve işgalci varlık tarafından yurtlarından edilen Filistinli mültecilerin geri dönüş hakkını tavizsiz savunan, özgür Filistin için savaşan bir  liderdi.

Mücadele içerisindeki insanlara ilham vermeye devam eden bu çizgi üzerinden o insanlar yürüyüşlerde Ebu Ali Mustafa’nın resimlerini taşımaktadırlar. Onların yükselttiği, sadece Ebu Ali Mustafa’nın resimleri değil, onun çizgisi ve hedefidir. Ebu Ali Mustafa, “ulusal birliğin siyonist düşmana karşı zafer için vazgeçilmez bir gereklilik ve gerekli bir koşul olduğuna inanıyordu.”

O, silahlı mücadele temelinde diğer tüm mücadele yöntemleri ile siyonist düşmanın yenileceğine ve Filistin halkının siyonist varlıktan kurtulacağına inan çizgiyi temsil ediyordu. Onun savunduğu çizgi aynı tarihsel kesitte Türkiye’de, Partimiz THKP-C‘nin formüle ettiği ve “ortadoğu devrimci çemberi” olarak adlandırdığı devrimci çizgi idi. Ebu Ali Mustafa ve FHKC’nin savunduğu vizyon emperyalizme karşı Ortadoğu’da, Afrika’da, Latin Amerika’da ve Asya’da halkların kurtuluşu için gerilla savaşı sürdüren dönemin devrim cephesi liderlerinin çizgisidir.

  • BİRÇOK GÖREVDE BULUNDU

Ebu Ali Mustafa kod adıyla bilinen Mustafa Sabri, 19 yaşında George Habbaş‘ın Arap Ulusal Hareketi’ne (AUH) katıldı. Ürdün’de defalarca hapis yattı. 1967’de, Habbaş ile birlikte Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’ni (FHKC) kurdu. Temmuz 2000’de, FHKC Genel Sekreterliği’ne seçildi. O tarihe dek; ırkçı varlığın  işgali altındaki bölgelere gerilla sevkıyatı, FHKC’nin yeraltı yapısını oluşturmak, Batı Şeria’daki FHKC sorumluluğunu üstlenmek ve FHKC askeri kuvvetlerinin komutanlığını yapmak gibi bir dizi görevde bulundu. Ebu Ali Mustafa, 27 Ağustos 2001 yılında işgalci varlık tarafından kalleşçe şehit edilen ilk Filistinli liderdi. FHKC misilleme olarak işgalci varlığın turizm bakanı ırkçı Rehavam Ze’evi’yi ölümle cezalandırdı.

image_pdf

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.