4 Ağustos 2013 Lazkiye’de Yapılan Alevi Katliamının 9. Yıldönümü

0 1.074
image_pdf

ABD ve Türkiye’nin örgütlediği, himaye ettiği Özgür Suriye Ordusu ÖSO ve Nusra Cephesi ile birlikte birçok selefi-vahabi çete grubunun, 4 Ağustos 2013’te Lazkiye’nin doğu kırsalında yaşayan Alevilere yönelik yaptığı katliamın üzerinde 9 sene geçti. Çoğunluğu kadın, çocuk, yaşlı 150 kişi vahşice katledildi. Onlarca çocuk ve kadın ise “ganimet” adı altında kaçırıldı. Lazkiye’de Alevi köylerini hedef alan bu planlı katliamın faili faşist AKP, çetelerin Hatay’dan sınırı geçmesini ve geri çekilmesinide doğrudan örgütleyendi.

Suriye’ye yönelik saldırı ve İşgal koalisyonun ortağı faşist Türkiye sınırının  sıfır noktasında üstlenen ve elini kolunu sallayarak Lazkiye’nin doğu kırsalına geçen ÖSO ve Nusra Cephesi ile birlikte birçok çete grubu  Alevi katliamına “Müminlerin anası Ayşe’nin torunları operasyonu” adını vermişti.

İşgal koalisyonunun ortağı Faşist T.C. hükümeti AKP himayesinde gerçekleştirilen Alevi katliamına katılan çete grupları şunlardı: ÖSO menşeli Türkmen Yavuz Selim Han, Fatih Sultan Mehmet, Sultan Abdülhamid, Tevhid Tugayı çeteleri, o zaman “ılımlı muhalif” kategorisinde görülen IŞİD, El Nusra ve Muhacir-Ensar ordusu… 4-18 Ağustos tarihleri arasında işgal edilen köyler Baruda, Harata, Kelah, Beyt Şakuki, Bluta, Bremse, Tella, Obin, Esterbe, Nebeyte’de insanlar balta, kılıç ve kasaturalarla kesildi, parçalanan vücutlara ait parçalar ağaçlara asıldı ve insanlar açılan çukurların başında tek tek infaz edildi.

Kaçırılanlar arasında Antakya (Hatay) halkının da yakından bildiği Alevi Dede Şeyh Bedir Ğazal da vardı. Günlerce süren işkenceli sorgularının ardından katledildi.  Şeyh Bedir Gazal’ın işkenceli sorgularının fotoğrafı yayımlandı. Şeyh Bedir Ğazal’ın kanlı elbiseleriyle çektikleri fotoğrafını Nusra Cephesi yayımladı.

image_pdf

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.