ABD Savaş Gemisi “USS Porter” Karadeniz’de

0 1.934
image_pdf

Tüm dünyanın koronavirüs salgını ile mücadeleye odaklandığı şu günlerde ABD Savunma Bakanlığı Pentagon dünyadaki jandarmalık görevinin peşinde.

Rusya Savunma Bakanlığı, ABD donanmasına ait ‘USS Porter’ adlı güdümlü füze destroyerinin Karadeniz sularına giriş yaptığını bildirdi.

ABD savaş gemileri dünyanın her yanında, ABD çıkarlarını korumak ve halkların özgürlük taleplerini bastırmak için görev başındalar.

Rusya Savunma Bakanlığa bağlı Ulusal Savunma Yönetim Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre ABD donanmasına ait güdümlü füze destroyeri ‘USS Porter’ bugün saat 18.30’de Karadeniz sularına girdi. Açıklamada ayrıca, “Karadeniz Filosu, 13 Nisan 2020 tarihinde saat 18.30’da Karadeniz sularına giren ‘USS Porter’ güdümlü füze destroyerini takibe aldı. Karadeniz Filosuna ait Rus gemileri, ABD Donanmasına ait geminin eylemlerini izlemeyi sürdürüyor” ifadelerine yer verildi.

Bu yıl ikinci kez bir Amerikan savaş gemisi Karadeniz’e girmiş oluyor. Geçen şubatta ABD’ye ait olan ve üzerinde Aegis füze savunma sistemleri bulunan ‘USS Ross’ adlı güdümlü füze destroyerinin de Karadeniz’e girdiği duyurulmuştu. Geçen yıl NATO’nun savaş gemileri de 13 kez Karadeniz’e gelmişti.

ABD ve NATO nun Karadeniz’de ne işi olabilir? Savunma amaçlı bir görevi olamayacağına göre, geriye bölgesel çıkarları kalıyor. İran ve Venezuela’yu tehdit eden, birçok ülkeye koyduğu ambargoyu salgın hastalık şartlarında bile devam ettiren ABD, Karadeniz’de askeri güç konumlandırmaya çalışarak emperyalist çıkarlarının peşinde koşuyor.

1936’da imzalanan Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ne göre Karadeniz’e sınırı olmayan devletlerin askeri gemileri, o sularda en fazla 21 gün kalabiliyor.

image_pdf

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.