DİCLE GEVER: TEMEL MEŞRU SAVUNMA SİLAHLI ÖRGÜTLENMEDİR

0 671
image_pdf

ANF: Bildiride birçok önemli nokta vardı. Dikkatimizi çeken noktalardan biri de ‘kadınların her türlü saldırıya karşı her türlü meşru yöntemi kullanabilmesi’ vurgusuydu. Toplumda yer alan kadınlar hangi meşru yöntemlerle mücadele yürütmelidirler?

  • Kadınların mücadelesi hiçbir zaman parçalı olmamalıdır

Dicle Gever: (Partiya Azadiya Jinên Kurdistan) 8 Mart tüm kadınlar için çok anlamlı ve kutsal bir gündür. Bize Kadın Kurtuluş İdeolojisi’ni armağan eden Önderliğimizin, dağlarda ve şehirlerde hiçbir zulme boyun eğmeden savaşan, mücadele eden ve bu uğurda şahadete ulaşan tüm devrim şehitlerimizi ve bugün dünyanın her yerinde mücadele içerisinde olan, başkaldıran ve savaşan kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyoruz.

Kadınlar meşru savunma yöntemlerinden yalnızca silahlı örgütlenmeyi anlamamalıdır. Elbette askeri yöntem meşru savunmanın en temel yöntemlerindendir ama bunun yanında siyasal-sosyal alanda da en iyi şekilde kedisini örgütlemelidir. Kadınların mücadelesi hiçbir zaman parçalı olmamalıdır. Her zaman ve her yerde örgütlü bir duruş sergilemelidirler. Bugün her yerde kadına dönük bir saldırı söz konusu. Kadınlar kendi öz güçlerine dayanarak tüm bu saldırıları bertaraf edebilmelidirler. En temel savunma yöntemleri ise örgütlülük olmalıdır. Çünkü kadınlar örgütlü güç oldukları sürece özgürlüğe daha yakın olurlar.

Bir de öyle bir dönemde yaşıyoruz ki kadın yaşamın her alanında erkek egemenliğin tehditleri ile karşı karşıya kalmaktadır. Öyleyse kadında yaşamın her alanında kendisini korumak ve savunmak zorundadır. Bu anlamda kadın kendi iradesine dönük her türlü saldırı karşısında her türlü yöntem ile mücadele yürütebilmelidir. Öz gücü ve iradesi ile hem kendi  özgürlüğüne hem de toplumun özgürlüğüne sahip çıkmalıdır.

8 MART 2017

PAJK

image_pdf

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.