Didar ŞENSOY Türk Faşist Cuntası Tarafından Öldürüldü

0 1.077
image_pdf

ÇOCUKLARIMIZI ÖLDÜRTMEYECEGİZ diyen iradeden artık tümüyle kopmuş gündelik yaşama küçük burjuva temelde Adapte olmuş ve kendine ait yaşam kurmuş sol ve devrimci görünümlü kişilerin gündelik yaşamlarında ki hedefleri ve duruşları neyse her hangi bir şey hakkında alacakları tavır ve söylemde buna uygun olur. Yani neyi nasıl savunduğunun hiç ama hiç önemi yoktur. Çünkü belirleyici tavrı gündelik yaşamına uygun olacaktır. Bu ülke gündelik yaşamı basit küçük-burjuva tarzda yorumlayanlardan kurtulmalı.


  • Cenaze Töreni

Didar Şensoy’un cenazesi bugün Şişli Camiinde kılınacak öğle namazından sonra toprağa verilecek. Şensoy’un cenazesi ile ilgili olarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nce sıkı güvenlik tedbirleri alındığı öğrenildi.

• 47 KİŞİ AÇLIK GREVİNDE

Gaziantep ve Bursa’dan sonra dünde Sağmalcılar, Diyarbakır, Ankara Merkez ve Mamak Askeri cezaevlerinde açlık grevleri başlatıldı. Yine Anadolu Ajansı’nın Atina bürosunu basan bir grup Şensoy’un ölümünü protesto etti ve Ankara’ya bildiri geçmek istedi.

Haber Merkezi – Cezaevi koşullarını protesto etmek için geldiği TBMM önünde ölen Didar Şensoy’un cenazesi bugün toprağa verilecek. Şensoy’un ölümüne tepkiler sürerken, dört cezaevinde daha açlık grevine başlandı. Atina’da AA bürosu işgal edildi, Amsterd ve hükümlülerin açlık grevi yaptığı bildirildi. UB’nin haberine göre Didar Şensoy’un ölüm olayını protesto için Mamak Askeri Cezaevi’nde 347 tutuklu ve hükümlünün başlattığı açlık grevi beş gün sürecek. Sağmacılar Cezaevi’nde ise aynı gerekçeyle üç günlük açlık grevi yapılacağı öğrenildi. Siyasi tutukluların bulunduğu B – 1 koğuşundan gönderildiği belirtilen bildiride, Şensoy’un anısının yaşatılacağı kaydedildi.

Ankara Merkez Kapalı Cezaevi’nde 23 hükümlünün başlattığı açlık grevi 15. gününü doldururken, Didar Şensoy’un ölümünü protesto amacıyla 23 hükümlü daha bir günlük açlık grevi yaptı. Diyarbakır Askeri Cezaevi’ndeki açlık grevinin ise süresiz olduğu belirtildi. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Teoman Evren, tutuklu ve hükümlü yakınlarının girişimlerini olumlu bulduğunu belirtti. ” Aileler bu konuya, kanayan bu yaraya toplumun dikkatini çekmişlerdir. Bunun sonucu cezaevleri gazetecilere açılmıştır. Cezanın süresi kadar cezayı çekme koşullarının da adil olması gerekir. Türkiye’de cezayı çekme koşulları adil değil” dedi. Dev-Sol davasından tutuksuz olarak yargılanmalarına karar verilen beş kişi, TAYAD’ın Aksaray’daki binasında bir basın toplantısı düzenledi. 23 gündür cezaevinde süren açlık grevini dışarıdan devam ettireceklerini söylediler.

  • Atina’da yürüyüş

AA’nın haberine göre Didar Şensoy’un şeker komasına girerek ölmesi Yunanistan’daki kaçaklar tarafından protesto edildi. Devrimci Kurtuluş, Dev – Sol, THKP-C ve TKP – B örgütlerine üye, yüzleri maskeli 20 kadar kaçak, önceki gece Atina’da “Şensoy, hürriyet yolunda verdiği mücadelede, Türk faşist cuntası tarafından öldürüldü” yazılı bir pankart taşıyarak yaptıkları yürüyüşten sonra bir Yunan gazetesini (Elefteropiya) ziyaret ettiler ve Şensoy’un polis tarafından öldürüldüğünü iddia eden bir bildiri verdiler.

  • AA bürosunu işgal

Bir grup bölücü ve aşırı solcu dün de öğleden sonra Atina’daki AA bürosunu işgal etti. Aşırı solcuların AA bürosunu işgalleri saat 16.40’ta başladı. İşgalcilerin bir kısmı büroya girdi, bir kısmı da büronun bulunduğu binanın çevresi ve koridorlarında kaldı. Kimseye zarar vermek istemediklerini, hükümlü ve tutukluların yakınlarınca yapılan yürüyüş sırasında Didar Şensoy adındaki yurttaşın ölümünü protesto edip, açlık grevini desteklemek istediklerini söyleyen eylemciler, daha sonra amaçlarını içeren bir bildirinin Ankara’ya geçilmesini istediler. İşgal üzerine harekete geçen Türkiye’nin Atina Büyükelçiliği, önlem alınmasını istedi. Bunun üzerine Yunan polisleri büronun bulunduğu binaya ve çevresine gelip işgalcilerle görüşmeye başladı. Polis, dün 1,5 saat süren işgalden sonra 13 kaçağı gözaltına aldı. İşgalin sona ermesinden sonra büroya gelen Yunan polisi, büro temsilcisi Ahmet Uran Baran’la görüşerek şikayetçi olup olmadığını sordular. Baran, genel müdürlükten aldığı talimat uyarınca, büronun işgal edildiğini ve çalışmaların engellendiğini, bu yüzden benzer durumlarda uygulanan Yunan kanunlarının uygulanmasını istedi.

  • Amsterdam’da

Hollanda muhabirimizin haberine göre çoğunluğu siyasi mülteci kadınlardan oluşan 100 kişilik bir grup Türk dün Amsterdam’da gösteri yaptı. TSİ 18.00’de kent merkezindeki Dam meydanına gelen kadınlar çeşitli pankartlar açarak “genel siyasi af” sloganları attılar. Kırmızı karanfilli beyaz eşarp takan göstericiler ayrıca bildiriler dağıttılar.

( 5 Eylül 1987 Cumhuriyet Gazetesi)


image_pdf

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.