FİLİSTİN’DE 8 ÖRGÜT ORTAK YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

0 976
image_pdf

FİLİSTİN’DE 8 ÖRGÜT BİRLİK İÇİN “ULUSAL VİZYON” STRATEJİSİ AÇIKLADI

Filistin’de 8 örgüt, daha önceki ulusal uzlaşı anlaşmaları temelinde bölünmeyi sonlandırarak birliği sağlamak amacıyla bir “ulusal vizyon” sunduklarını duyurdu.

Filistinli gruplardan Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC), Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi (FDHKC), Filistin Ulusal Girişim Hareketi (El-Mubadera), Halk Partisi, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi-Genel Komutanlık (FHKC-GK), Feda Partisi, Es-Saika ve İslami Cihad ortak yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Yoğun istişarelerin ardından uzlaşı sürecini yeniden canlandırma çabaları kapsamında, Kahire ve Beyrut’taki ulusal uzlaşı anlaşmalarına dayanan; bölünmeyi sona erdirip, birliği sağlamak için bir ulusal vizyon sunuyoruz” ifadelerine yer verildi.

Ortaya konulan “ulusal vizyonun”, Mısır’daki uzlaşı anlaşmasının tamamlanması ile kesişen bir başlangıç takvimi de içerdiği aktarılan açıklamada, vizyona dair metnin Mısır’a, Arap Birliği’ne, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a ve Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye’ye de gönderildiği kaydedildi.

Açıklamada “Ulusal birlik, Filistin’de yeniden düzeni sağlamak, işgale karşı ulusal bir strateji oluşturmak ve ulusal davamızı hedef planları belirlemek için elzemdir” ifadeleri kullanıldı.

Hamas Hareketi de uzlaşma ve ulusal birliğin sağlanması için atılacak her türlü adıma destek vereceğini açıkladı.

Filistin, siyasi olarak 2007’den bu yana Hamas ve Fetih arasındaki bölünmüşlükten kaynaklanan sıkıntılar yaşıyor. Son olarak 12 Ekim 2017’de Kahire’de imzalanan uzlaşı anlaşmasına rağmen birlik sağlanamadı.

Kaynak: Revo-Front.Com

image_pdf

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.