Fortune‘den sonra Forest adlı İran tankeride Venezuela’ya ulaştı

0 499
image_pdf

İran devlet televizyonu, ‘Fortune‘,’Forest’,”Faxon’,’Petunia’ ve ‘Clavel’ isimli toplamda 1 milyon 53 bin varil akaryakıt taşıyan beş petrol tankerinin Venezüella’ya doğru yola çıktığını açıklamıştı.

İran’a ait Fortune petrol tankeri, Carabobo’daki El Palito rafinerisine ulaştı. Venezuela’ya işlenmiş yakıt ve stratejik rafineri kimyasalı taşıyan 5 İran gemisinden Fortune yükünü boşaltmaya başladı.

Venezuela Petrol Bakanı, İran ilk tanker (Fortune) gemisinin Carabobo eyaletindeki El Palito rafine tesisine geldiğini duyurdu.

Venezuela ordusu görseller yayımlayarak Fortune‘dan sonra Forest adlı İran tankerinin de Venezuela sularına girdiğini ve deniz kuvvetlerinin başkent Karakas’ın batısındaki El Palito rafinerisine kadar tankere eşlik etmekte olduğunu açıkladı.

İran‘a ait ilk tankerin Venezuela‘ya ulaşmasının ardından açıklama yapan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, İran hükümeti ve halkına teşekkür etti. Maduro açıklamasında, “Fortune‘nin Venezuela’ya ulaşması Ramazan’ın bir armağanı” dedi

ABD ambargosu altında kritik günler yaşayan Venezuela’ya işlenmiş yakıt ve stratejik rafineri kimyasalı getiren 5 İran tankerinden ikisi Venezuela’ya ulaştı. Bu olay, Amerika’nın diz çöktürmek istediği ülkeleri açlığa ve yokluğa mahkum eden yaptırım politikasının aslında ne kadar kof olduğunu göstermesi bakımından çok önemli.

image_pdf

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.