HAN ŞEYHUN İŞGALCİ TÜRK DEVLETİ VE ÇETELERİNDEN TEMİZLENDİ

0 804
image_pdf

İŞGALCİ TÜRK  DEVLETİ ÇETELERE TAKVİYE GÖNDERDİ SURİYE VURDU

İşgalci Türk devletinin Astana ve Soçi görüşmeleriyle garantörlüğünü üstlendiği El Nusra öncülüğünde Heyet Tehrîr El Şam (HTŞ) çatısı ve beraberindeki çete gruplarından kurtarıldı ilçe  Suriye ordusunun denetimine geçti.

Suriye Ordusunun kuzeyden Han Şeyhun’a girmesi üzerine, işgalci Türk devleti destekli çete grupları ilçenin güneyinde bulunan Latamina, Kefer Zîta, Morek, Lahaya ve Merkaba belde ile kasabalarından çekildi.

  • İŞGALCİ TÜRK  DEVLETİ TAKVİYE GÖNDERDİ SURİYE VURDU

Operasyon karşısında resmi olarak sessizliğini sürdüren işgalci Türk devleti ise Pazartesi sabah saatlerinden İdlib’ten gözlem noktalarının olduğu Morek’e asker ve zırhlı araç takviyesinde bulunmaya çalışmış ancak, Türk konvoyunun önü Suriye tarafından vurularak Morek’e ulaşmalarına izin verilmemişti. Çeşitli kaynaklar, Türk devletinin aralarında en az 5 tankın bulunduğu, çoğu zırhlı olmak üzere 50 araçlık konvoy gönderdiğini duyurmuştu.

  • TSK KONVOYU VURULDU

Maare’at Numan kasabasının güneyindeki Hiş köyü civarında Suriye’ye ait savaş uçaklarının Türk konvoyuna eskortluk yapan çete gruplarına düzenlediği hava saldırısında 3 çete mensubu ölmüş, 12’si yaralanmıştı. Türk Savunma Bakanlığı ise vurulanların “sivil” olduğunu iddia etmişti.

  • TÜRK GÖZLEM NOKTALARI

Rusya, İran ve Türkiye arasında başlatılan Astana görüşme dizilerinin 12 Ekim 2017 tarihi görüşmesi sonucu İdlib ile Hama’nın kuzeyinde 12 Türk gözlem noktası kurulmuş ve işgalci Türk devleti söz konusu noktalara çok sayıda asker ve ağır silah sevk etmişti.

image_pdf

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.