Vladimir Zelenskiy, NATO Karadeniz’de Askeri varlığı güçlendirmeli

0 1.826
image_pdf

Batı yanlısı Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, NATO’nun Donbas’taki savaşı bitirmek için tek yol olduğunu belirtti ve ülkesine NATO Üyeliği Hareket Planı verilmesinin hızlandırılmasını istedi.

Zelenskiy, ülkesine NATO Üyeliği Hareket Planı verilmesinin Rusya için ciddi bir mesaj olacağını vurguladı. Bu açıklamanın ardından Rusya’dan cevap gecikmedi ve Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Kiev’in NATO ile bir ittifaka girmesinin Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Ukrayna arasındaki çatışmaları körükleyeceğini söyledi.

Peskov, “Bu durum Ukrayna’nın iç sorununu çözmesine katkıda bulunmayacak, durumun daha da kötüleşmesine yal açacak.” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Zelenskiy ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg yaptıkları telefon görüşmesinde, Donbas’taki artan gerginliği ve Rus ordusunun Ukrayna sınırlarındaki hareketliliğini ele aldı.

Zelenskiy daha sonra sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, NATO üye ülkelerini Karadeniz‘de varlıklarını artırmaya çağırarak, ülkesine NATO Üyeliği Hareket Planı verilmesinin önemine dikkati çekti.

Ordu ve savunma sektöründe reform yapmak konusunda kararlı olduklarını belirten Zelenskiy, “Ancak sadece reformlar Rusya’yı durdurmayacaktır. NATO Donbas’taki savaşı bitirmek için tek yol. NATO Üyeliği Hareket Planı, Rusya için gerçek ciddi bir mesaj olacak.” ifadelerini kaydetti.

NATO’DAN UKRAYNA’YA DESTEK

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise İttifak’ın Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne desteğini ifade etti. Stoltenberg sosyal medyadaki paylaşımında, Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesine ilişkin bilgi verdi.

Rusya’nın Ukrayna içindeki ve etrafındaki askeri faaliyetleriyle ateşkes ihlallerinden NATO’nun ciddi endişe duyduğunu kaydeden Stoltenberg, “NATO Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğünü sağlam şekilde desteklemektedir.” ifadesini kullandı.

Stoltenberg, Ukrayna ile İttifak arasındaki yakın ortaklığa bağlı olduklarını vurguladı.

UKRAYNA-RUSYA SINIRINDAKİ GERGİNLİK

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart’ta mecliste yaptığı konuşmada, Rusya’nın tatbikat bahanesiyle Ukrayna sınırları yakınlarına asker sevkiyatı yaptığını belirtmişti.

Kremlin ise Rusya’nın kendi toprakları içerisinde silahlı kuvvetlerini kendi takdirine bağlı olarak hareket ettirdiğini ve bunun hiç kimse için tehdit içermediğini ifade etmişti.

Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinde 2014 yılından bu yana aralıklı olarak devam eden çatışmalarda yaklaşık 14 bin kişi öldü.

image_pdf

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.