YAŞI KÜÇÜK YÜREĞİ BÜYÜK DEVRİMCİ

0 772
image_pdf

 

MUHAMMED ARSLAN’I (KADİR TANDOĞAN) YOLDAŞI ANLATIYOR

Biz yeni bir dünya kuracağız

Yeni, Yepyeni bir dünya

Yağmurlarda yıkanıp

Güneşle kuruyacağız

Gökyüzüyle dost

Yıldızlarla kardeş olacağız.

Bir devrimcinin en zorlandığı nokta birlikte yaşadığı, her şeyini paylaştığı yoldaşının arkasında kalıp onunla ilgili bir şeyler yazmaktır. Bir yanıyla inanılmaz duygular yaşatıp diğer yanıyla da zorlanıyor, hüzün doluyor  insan. Onu nasıl anlatacağımı nereden başlamam gerektiğini bilemedim ve ne yazsam  hep  eksik  kalacağını düşünüyorum.

Kadir Tandoğan ( Muhammed Arslan) biz ona Genco derdik. 16’sında büyük duygularla katıldı örgütümüze. Yaşı küçük yüreği büyük devrimci. Her girdiği ortamı güzelleştiren, espirili, neşe veren, moral dağıtanımızdı. Çok kısa sürede tüm yoldaşlarımızın sempatisini kazanan birazda afacan bir genç. Onu ilk defa gören bir arkadaş bile sanki yıllardır tanımıyormuş hissene kapılırdı. Gözlerinde ki umut ışığı herkesi aydınlatırdı. Hele bir gülüşü vardı insanın taa yüreğine işlerdi. Gülüşünde ülkesinde ki saklı kalmış çocukların gizli gülüşlerini taşıyordu.

Namı diğer Genco THKP-C/MLSPB’nin ilk kır gerillası. Yaşı küçük yüreği büyük devrimci. Heybetli heybetli patikalardan yürürken ağzından Parti-Cephe marşı hiç eksik olmaz, büyük bir coşkuyla söylerdi. Yağmuru çok severdi toprak kokusunu içine çeker ve yaşamak özgür ve insanca derdi. Dağlara sevdalıydı. Gerilla olmak onun için yaşamın güzelliğinin farkındalığıydı. Yorgunluk, yılgınlık, bıkkınlık, karamsarlık nedir bilmezdi. Ne görev verilirse verilsin özveriyle yerine getirir bir aksilik oldumu hemen çözüm bulurdu, pratikçi, zeki, Cesaretli ve fedakardı. Parti-Cephe Çizgisini kavrama çabası olağanüstüydü, Savaş sanatının taktik kıvraklığı diger yoldaşlarınca taktir edilen bir savaşçı idi, oda bunun farkındaydı. Ülkesinin dağlarında aktif bir konumda olmayı çok istiyordu. bu nedenle sürekli ve özellikle Karadeniz’e öneri yapıyordu.

Genco sözlerine genelde Önder Mahir Çayan’ın ”Devrim yolu engebelidir, dolambaçlıdır, sarptır… diye başlar konuşur konuşur  ve  ”her engebede düşen gerillaların gövdesi bir devrim fırtınası yaratır” büyük bir heyecan ve coşkuyla yoldaşlar bu yolda yılgınlık, bıkkınlık yok mutlaka ama mutlaka zafer bizim olacaktır. Tarihi devrim savaşında en önde savaşanlar yazar ”diyerek sözlerine son verirdin.

Ah Genco bir bilsen şimdi ise meydanlar Marksist entellektüel gevezelerle dolmuş, devrimcilik ise sosyal etkinliklerde, rakı sofralarında ve mangal başlarında yapılır olmuş. Hele en komiği ise devrim topraklarından düşkün yaşamlarını yaşayabilmek için kaçan oportünistlerin parmakları zafer işaretleriyle kalkar olmuş.

Ah Yaşı küçük yüreği büyük devrimci. O kısacık yaşamına, metropollerde milis, Rojava’da Enternasyonalist savaşçı, dağlarda Parti-Cephe gerillası olmanın anlamını yükledin.

Gün biterde Gülüşün hep kalır bizde.

Genco yiğit devrimci iyi ki seni tanımışım

Seni tanımanın, seninle savaşmanın ve Özgür dağlarda seninle olmanın şansına eriştiğim için onurluyum. Merak etme sevgili yoldaşım düşlerinin taşıyıcısıyız.

  • Devrim yolu engebelidir, dolambaçlıdır, sarptır…

Kurtuluş bayrağı bu yolu tırmanan gerillaların birbirine iletmesi ile oligarşinin burçlarına dikilecektir. Her engebede düşen gerillaların gövdesi bir devrim fırtınası yaratır… Düşen gerillaların kanı devrim yolunu kızıllaştırır, aydınlatır… Düşenler geride kalmazlar, onlar; emekçi halkın kalbinde, ruhunda ve bilincinde, devrimin önder ve itici sembolleri olarak yaşarlar… Ve onlar; liderdirler, liderler devrim savaşında masa başında oturmazlar, bu savaşta en ön safta savaşırlar… Düşenler devrim için, devrim yolunda vuruşarak düştüler. Kalbimize, ruhumuza ve bilincimize gömüldüler… Onlar; kurtululuşa kadar savaş şiarını devrim yolunda kanlarıyla yazdılar… Yolumuz; devrim yolunda düşenlerin yoludur…

Kurtuluşa kadar savaş!

Mahir Çayan

MÜCADELE YOLDAŞI (GENCONUN HİTAP ETTİĞİ GİBİ HUYSUZ VE TATLI KADIN )

4 AĞUSTOS 2019

 

NOT: THKP-C/MLSPB gerillası Muhammed Arslan yoldaş, (Kadir Tandoğan) 2014 yılında hareketimiz saflarına katılmış, yerel planda yürütülen korsan ve milis gösterilerinde yerini almıştır. Rojava devriminin gerçekleştiği ve Kobane direnişinin sürdüğü günlerde hareketimizin, Rojava’ya geçişiyle 2015 Nisan ayının sonunda, mahalle arkadaşı, dostu ve yoldaşı, Alper Çakas ile birlikte Rojava topraklarına ayak basmıştır.

Rojava’da kuruluşu gerçekleştirilen Enternasyonalist Özgürlük Taburunda, Parti-Cephe savaşçısı olarak komutan Rubar Qamışlo hamlesine katılarak, Kobane ve Cizre kantonlarının birleştirilmesinde Parti-Cephe bayrağını, Enternasyonalist bir devrimci olarak dalgalandırmıştır.

Muhammed Arslan yoldaş, Partimizin kır gerillası faaliyetlerinin başlatılmasında öncü gerilla olarak görevlendirilmiştir. Özgürlük ateşinin yandığı Kürdistan dağlarında 5 Ağustos 2016 tarihinde darbeci-faşist T.C ordusunun hava saldırısı sonucu şehit düşmüştür.

image_pdf

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.