Latin Amerika’da kadınlar polis saldırısını direnişle yanıtladı

0 477
image_pdf

Polisi tüm engelleme girişimine rağmen sokakları dolduran Latin Amerikalı kadınlar, polis saldırısına direnişle yanıt verdi. Kadınlar eylemlerinde, yaşamları ve hakları için vazgeçmeyeceklerini haykırdı. 

Latin Amerika’da kadınlar yaşamları ve hakları için 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde sokağı zapt etti. Kadınlar, eylemleri engellemek isteyen polisin saldırısına direnişle yanıt verdi.

  • MEKSİKA’DA SALDIRI DİRENİŞLE YANITLANDI

Meksika’nın başkenti Meksiko’da bir araya gelen binlerce kadın, tüm engellemelere rağmen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı.

Cinsiyet eşitsizliğini ve kadın cinayetlerini protesto etmek için yürüyüş düzenlemek isteyen kadınlara polis saldırdı.

Kadınlar, polis saldırısına direnişle yanıt verdi, 15 kadın yaralandı. Kadınların eylemini takip etmeyen isteyen gazeteciler de polislerin saldırısına uğradı.

Latin Amerika’nın en çok kadın katliamlarının yaşandığı ülke olan Meksika’da, yaşamları için ses çıkarmak isteyen kadınlara yönelik polis saldırısında çok sayıda kadın darp edilerek gözaltına alındı.

  • ŞİLİ’DE POLİS ENGELİNE RAĞMEN MEYDANDA EYLEM YAPILDI

Şili’de de kadınlar başkent Santiago olmak üzere ülkenin her tarafında sokaktaydılar. Polisin tüm engelleme girişimlerine rağmen ülkedeki eylemlerin simgesel yeri olan Plaza de la Dignidad meydanına girmeyi başaran kadınlar geç saatlere kadar sokaklarda kalarak hükümeti ve kadına yönelik şiddeti protesto ettiler.

  • TRANS ÖĞRENCİ LİDERİ GÖZALTINA ALINDI

Ayrıca polis 8 Mart eylemlerinde konuşma yapması beklenen trans öğrenci lideri Emilia Schneider’i protestolardan önce gözaltına aldı. Emilia Schneider aynı zamanda ülkede hazırlanacak olan yeni anayasayı yazacak ekibin içinde

image_pdf

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.