Harun Karadeniz Yaşıyor: Yankee Go Home!

0 2.033
image_pdf

HARUN KARADENİZ YAŞIYOR

Harun Karadeniz (1942, Armutlu, Alucra, Giresun – 15 Ağustos 1975, İstanbul) 1960’lı yılların devrimci gençlik hareketlerinin öncülerinden biridir.

1962’de İTÜ İnşaat Fakültesi’ne girdi. Öğrencilik yıllarında Öğrenci Derneği başkanlığı ve İTÜ Öğrenci Birliği başkanlığı yaptı. Kısa süre içinde anti-faşist oluşumların militan kadrolarına girdi. Birçok anti-emperyalist eylemin en ön saflarında, boykotlarda, okul işgallerinde kitleleri yönlendiren isimlerden biriydi. Köylü ve işçi direnişlerinin içinde yer aldı.

Dönemin en büyük öğrenci yürüyüşü olan “Özel okullar devletleştirmelidir” yürüyüşünde yer aldı ve kampanyasında etkin rol oynadı. Eğitim sistemindeki reformları gerçekleştirmek için yapılan üniversite işgallerinden biri olan İTÜ’nün işgalinde öncü oldu. Anti-emperyalist mücadelenin fitilini ateşleyen 6. Filo‘yu Protesto Olayları’nda etkin rol oynadı ve bu eylemde yakın arkadaşı Vedat Demircioğlu’nu kaybetti. Özellikle bu eylemle birlikte, dönemin diğer öğrenci liderleriyle ve yakın arkadaşlarıyla fikir ayrılığına düştü. Diğer öğrenci hareketi liderlerinden farklı olarak, gençlik hareketlerinin sınıf hareketinden bağımsız olamayacağını söylüyor ve öğrenci eylemlerini işçi sınıfıyla buluşturmak için yoğun çaba sarf ediyordu.

Öğrenci hareketlerinin sınıf hareketlerinden bağımsız olamayacağını düşünen Harun Karadeniz birçok işçi grevinde ve kampanyasında da yer aldı. İşçi sınıfının bilinçlenmesini de hedefleyerek üretim yapan Harun Karadeniz’in yapıtları: Yaşamımdan Acı Dilimler, Eğitim Üretim İçindir, Kapitalsiz Kapitalistler Yerimizi Bilelim, Türküler Yalan Söylüyor, Özel Yüksekokullar ve Ardındaki Oyun, Olaylı Yıllar ve Gençlik.

image_pdf

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.